Co je to kognitivní rehabilitace

Co je to kognitivní rehabilitace?

Co je to kognitivní rehabilitace? Kognitivní terapie představuje souhrn metod, kterými se procvičují a trénují kognitivní funkce (myšlení, řeč, paměť, pozornost, vnímání, porozumění řeči apod.). Mozek se trénuje tím, že jej zkrátka nenecháme zahálet.

Kognitivní rehabilitace jako léčba demence

Kognitivní trénink do značné míry působí jako prevence, ale dá se využít i u osob, u kterých je stanovena diagnóza demence. V tom případě hovoříme o kognitivní rehabilitaci. Jednotlivá cvičení musí být uzpůsobena a jsou zpravidla jednodušší než u prostého tréninku.

Pro seniory je to velmi účinná metoda, která má za úkol oddálit progresi onemocnění, neklade si za cíl vrátit kognitivní schopnosti do stavu před vypuknutím nemoci. Může však vyvolat mírné zlepšení funkcí.

Jak probíhá kognitivní rehabilitace?

Kognitivní terapie je zaměřena na paměť, pozornost, řeč, vizuální a prostorovou orientaci, exekutivní funkce a logické myšlení. Trénink lze cílit i na konkrétní složku. Může probíhat individuálně nebo skupinově, jako prostředek slouží různé didaktické a rehabilitační pomůcky, záleží na konkrétních potřebách klienta. Skvělou pomůckou jsou například počítače nebo tablety. Probíhá formou her, cvičení, úkolů, prostřednictvím papíru, magnetické tabule nebo třeba puzzle. Oblíbené jsou i pohybové formy.

Jednotlivé aktivity jsou plně v rukou terapeuta a jeho kreativity. Může si vytvořit vlastní pomůcky, k dispozici jsou i různé sady, publikace a moderní technologie. Individuální forma je vhodná pro imobilní klienty. Skupinovou terapii vedeme tak, aby se senioři cítili bezpečně, měli dostatek času na odpověď a možnost dobrovolnosti odpovědí. Klient nesmí být celou aktivitou stresován.

Pravidelnost je důležitá

Celkový efekt je ovlivněn pravidelným a co nejvíce individuálním cvičením, komplexností aktivit a také včasným zahájením terapie. Správně vedená rehabilitace může zlepšit průběh a prognózu onemocnění a také zkvalitnit život seniora. Významným vedlejším efektem je navazování sociálního kontaktu mezi lidmi ve skupině, tím je adaptace na prostředí rychlejší a klienti se mezi sebou mohou podporovat.

Chcete se dozvědět více o kognitivní rehabilitaci v našem domově? Podívejte se tady >>

Nově jsme pro vás připravili virtuální prohlídku. Podívejte se, jak to v našem domově vypadá.

virtuální prohlídka domova pro seniory

Sledujte nás také na Facebooku >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..