Co je to domov se zvláštním režimem?

Co je to domov se zvláštním režimem

Pro koho je určen domov se zvláštním režimem?

Co je to domov se zvláštním režimem? Domov se zvláštním režimem je pobytová služba určená zejména klientům, kteří nejsou schopni se sami o sebe plnohodnotně postarat. Snížená soběstačnost je způsobena nejčastěji chronickým duševním onemocněním, Alzheimerovou demencí, stařeckou demencí a jinými typy demence.

Vzhledem ke stavu je nutná pomoc a stálá přítomnost druhé osoby. Charakteristický je úbytek kognitivních funkcí, zejména paměti a intelektu. Duševní činnosti degradují, jedinec postupně není schopen samostatné existence. Dochází k situacím, kdy nemocný svým jednáním a chováním ohrožuje sebe a své okolí. Pobytové zařízení přizpůsobuje celkový režim specifickým potřebám klientů.

Péče v domově se zvláštním režimem

Ke seniorům je přistupováno trpělivě a empaticky. Je vždy zohledňován jejich aktuální stav a dle toho jsou plněny i jejich potřeby. Nespěchá se a je vždy respektována jedinečnost a lidská důstojnost.

Služba je poskytována nepřetržitě a zahrnuje veškeré základní potřeby. Dále je podporován rozvoj samostatnosti, udržování dosavadních schopností a individuálně se vyhodnocuje celkový stav.

Podpora samostatnosti klientů

S klienty je rehabilitováno tak, aby si co nejdéle udrželi samostatnost při jídle, oblékání, hygieně nebo použití toalety. Při každodenních činnostech je zajišťován dohled personálu. Komunikace je uzpůsobena onemocnění (jednoduché instrukce, opakování, trpělivost).

Je zajištěna ošetřovatelská a zdravotní péče (pomoc při hygieně, převlékání, použití toalety a další základní potřeby). Zdravotnický personál zabezpečuje základní zdravotní úkony a rehabilitaci.

Aktivizační činnosti v domově se zvláštním režimem

Nabízeny jsou aktivizační činnosti (volnočasové nebo zájmové aktivity, různé dílny, čtení nebo procvičování paměti). Podporovány jsou sociální dovednosti (výlety, vycházky), je zajištěna dopomoc při komunikaci s úřady a další specifické metody pro práci s klienty.

Cílem domova se zvláštním režimem je poskytnout klientům důstojné dožití života, příjemné a bezpečné prostředí, nabídnout zázemí, když jsou v důsledku nepříznivé sociální situace odkázáni na pomoc jiné osoby.

Více o domově se zvláštním režimem v Seniorcentru Pohoda si přečtěte tady >>

Sledujte nás také na Facebooku >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..