Biblioterapie v domově pro seniory není žádnou novinkou, sílu psaného textu využívali již ve starověkém Egyptě či Řecku. Literatura dokáže ovlivňovat kladně naši psychiku, při četbě zapomeneme na své starosti a můžeme získat trochu jiný pohled na svět. Stala se tak jednou z metod, kterou používáme i v našem Seniorcentru. Jak pomocí knihy léčíme duši našich klientů?
Biblioterapie v domově pro seniory je pomocná psychoterapeutická metoda, díky které klient na základě četby konfrontuje vlastní problémy s vhodně zvoleným textem, který odráží jeho životní situaci a trápení. Z toho vyplývá, že volba knihy je důležitá. Hlavní hrdina musí řešit to, co on.
Metoda je vhodná v každém věku, jak u dětí, tak u seniorní populace. Proto volba textu tomu musí odpovídat. Úskalí spočívá i v tom, že co jednomu pomůže, u druhého může vyvolat zhoršení psychického stavu.
Díky citlivě zvolenému textu může klient porovnat své trápení a kniha se stává inspirací k následným úvahám a vzorům pro další jednání. Příběh tedy nabízí možné řešení či cestu. Člověk získá novou naději a vidí, že to co se děje jemu, potkalo i mnoho dalších. Biblioterapie není omezena pouze na psychology, terapeut může být i sociální pracovník, učitel nebo vychovatel.
Něco málo z historie
I když by se mohlo zdát, že je to poměrně mladá metoda, opak je pravdou. Forma biblioterapie se využívala již ve starověkém Egyptě a Řecku. Už lidé jako Sokrates a Aristoteles byli přesvědčeni, že čtení psaného textu umí příznivě ovlivnit duševní stav a navodit harmonii.
Ve 20. století už je metoda považována za vědní disciplínu, která čerpá z psychologie, psychiatrie a jeden z cílů knihovnictví byl, vybudovat knihovny v nemocnicích, sociálních zařízeních, v dětských domovech nebo domovech pro seniory.
Z čeho se biblioterapie skládá
Nejznámější členění je na klinickou, kterou využívají odborníci (psychologové, psychiatři a psychoterapeuti). Institucionální napomáhá uzdravovat fyzický stav pacienta. Vývojová bibliografie má za úkol zvyšovat emocionální vyspělost.
Bibliografie má také různé složky, jako například poetoterapie – léčba za pomoci poezie, pohádkoterapie – terapie prostřednictvím dětské literatury. Hagioterapie se soustředí na náboženské texty, imagoterapie – prostřednictvím vcítění se do postavy z knihy je člověku umožněno nahlížet lépe na své problémy.
Kde všude metoda pomáhá?
U dětí může napomoci při náročných situacích jako stěhování, noví spolužáci, šikana. Ve všech věkových kategoriích pomáhá v krizových situacích (rozvod, úmrtí, těžká choroba). Bibliografie může působit čistě preventivně v zařízeních jako Klokánek, dětský domov nebo domov pro seniory. Dobrou volbou je také u znevýhodněných osob, například fyzickém handicapu.
Kde se nacházíme
Nově jsme pro vás připravili virtuální prohlídku. Podívejte se, jak to v našem domově vypadá.