Canisterapie v domově pro seniory

canisterapie v domově pro seniory

CANISTERAPIE v domově pro seniory je podpůrná terapie se psy, která se používá ke zlepšení psychického a fyzického stavu seniorů a nemocných lidí.

Všechny typy canisterapie jsou vhodné pro naše klienty. Kromě pozitivních psychologických účinků, canisterapie pomáhá léčit specifické zdravotní problémy.

Canisterapie je jednou z nejoblíbenějších terapií mezi našimi klienty. Po návštěvě pejska se senioři ještě dlouho usmívají a radostně si vyprávějí.

Jak léčba Canisterapií v domově pro seniory působí?

canisterapie v domově pro seniory
  • rozvíjí hrubé a jemné motorické dovednosti,
  • podporuje verbální a neverbální komunikaci,
  • rozvíjí orientaci v prostoru a čase,
  • pomáhá při soustředění a tréninku paměti,
  • rozvíjí sociální cítění, vnímání a emoční složku,
  • působí také v oblasti rozvoje motorických dovedností s charakteristikou rehabilitační práce, polohování a relaxace,
  • zároveň má velký vliv na psychiku a přispívají k duševní rovnováze a motivaci.

Co se děje při canisterapii?

Při canisterapii klienti si hrají, mazlí se se zvířaty. Mohou aportovat, procházet se s pejskem nebo dělat i složitější aktivity podle svého zdravotního stavu.

U ležících klientů pes pomáhá proti proleženinám tím, že pomáhá podpírat nemocného. Teplota přituleného psa navíc pomáhá proti ztuhlým svalům seniora. Díky přítomnosti psa se člověk automaticky zklidní a povoluje svalové napětí.

Senioři mohou také dávat psům různé povely a tím se učí znovu komunikovat, pokud mají v této oblasti problémy. Často se klienti v přítomnosti psa rozmluví, jako už dlouho ne.

Díky dotekům a mazlení se psem se vyplavuje hormon o x y t o c i n. Ten pomůže snížit krevní tlak, snížit bolest a zlepšit spánek našich klientů.

Naši terapeuti

Martina Daňková a Panda

Malé představeni Pandy.

Dobry den.

Je to už dávno co jsem byla malé štěňátko, od té doby jsem psi slečna a mám za sebou kus práce se svoji milovanou paničkou Martinou, která se věnuje pejskům, už 19 let. Asi proto nám to spolu tak krásně jde. Jmenuji se Panda Deabei. Narodila jsem se 15.5 2017. Zkoušky které jsem se svoji paničkou složila jsou ze sportovní kynologie- ZZO, ZOP, BH-Vt, IGBH1. Také chodím tancovat a umím jezdit s tatrou…. to se moc líbí těm vašim člověčím dětem. Vyhrála jsem z dogdancingu F1 a připravujeme se na další soutěž. Mojí velkou radostí je, když si můžu dojít pro pohlazení a tak Vás potěšit. Lidé tomu říkají canisterapie , ale pro mě je to pomazlení a tak spolu s paničkou chodime do senior centra Pohoda , kde si já užívám to mazle i ráda vidim, že ostatní maji taky radost. Těšim se na vas přistě, tlapku na to.

Martina Dakova o canisterapii a Pandě.🐼♥️

Pravidelně navštěvuji Seniorcentrum Pohoda. „Naplňuje mě upřímná radost, když klienti vidí Pandu ve dveřích. A potom si ji hladí a vykládají, jak mají rádi psy,“ . Sezení trvá vždy asi hodinu či dvě denně. „Pro Pandu je to psychicky i fyzicky náročné. Práce ji baví, ale nesmí se ji zprotivit. Vždy musí být natěšená, aby mohla rozdávat radost,“ . Každé tři roky musí se psem plnit zkoušky. „Pes se musí třeba nechat přenést člověkem. Když do něj najede vozíček, nesmí být agresivní a ohnat se, musí si nechat hrábnout do tlamy nebo misky,“

🐼

Podívejte se, jak probíhá canisterapie v domově pro seniory:

Canisterapie v domově pro seniory:

Další fotografie – canisterapie 11/2019, canisterapie 6/2019, canisterapie 11/2018, canisterapie 9/2017