Program Bon Appetit pro lepší stravování seniorů

bon apetit v domově pro seniory

Proč program Bon appetit v domově pro seniory

Seniorcentrum pohoda se stalo součástí programu Bon appetit. 

Posláním programu Bon Appetit! je zachovat co nejvyšší možnou úroveň důstojnosti, samostatnosti, kultury, etiky a estetiky u stravování a stolování seniorů a převážně seniorů postižených Alzheimerovou demencí.

Klienti našeho domova pro seniora i domova se zvláštním režimem žijí v nejvyšší možné míře normálním osobním a společenským životem. To zahrnuje také příjemné stolování a kvalitní a dobré jídlo.

Zvláštní ohledy na potřeby lidí s demencí 

Jednou z nejnepříjemnějších projevů Alzheimerovy choroby jsou problémy při jídle. Program Bon Appetit pomáhá řešit potřeby a problémy klientů ve všech stádiích této nemoci.

V počáteční fázi drobné poruchy paměti ztěžují najít cestu do jídelny, zapamatovat si čas podávání jídla, znemožňují výběr z jídelníčku, udržování konverzace a dobrých mravů u stolu. V našem domově se snažíme o zachování nezávislosti klientů po co nejdelší dobu. 

V pozdějších fázích poruchy pozornosti znemožňují klientům dlouhodobě pobývat u stolu, soustředit se na jídlo nebo přejít od jednoho chodu k druhému. Začínají se objevovat problémy s manipulací s nádobím a příbory, stává se často, že naráží do svých sousedů u stolu a nedokáže odhadnout pocity sytosti. Buď zapomíná na hlad, nebo chce neustále jíst. 

V pokročilejších stádiích nemoci klient ztrácí schopnost sedět u jídelního stolu Má problémy dostat potravu do úst a zhoršuje se schopnost žvýkání a polykání. 

Díky programu Bon appetit v domově pro seniory mají pečující prostředky, díky kterým mohou podporovat samostatnost klientů po co nejdelší dobu a klientům umožní udržet si důstojnost i důvěru v ošetřovatele.

Co vše obnáší program Bon appetit?

1. Strava 

Strava musí být dobře ochucená, ale bez soli a cukru. Důležité je také naaranžování stravy, pestré barvy, obloha. Pokrmy musí být udržovány v ideální teplotě. 

Nutriční hodny všech podávaných jídel kontroluje nutriční terapeutka. 

Pro dobrou stravitelnost kombinujeme pouze snadno stravitelné pokrmy. 

Vše musí být snadno dostupné – dobře ovladatelné vybavení jídelny, pokrmy, které se dají jíst lžící nebo vidličkou, případně rukama. Výživné přesnídávky a jídla, která si mohou klienti odnést sebou.

2. Prostředí 

Pro příjemný zážitek z jídla, věnujeme také pozornost správnému osvětlení jídelny, zamezení hluku a dostatečné prostornosti mezi jednotlivými stoly.

Výška a poloha stolů a židlí odpovídají zvláštním potřebám klientů. Zabýváme se také otázkou, jak správně prostřít: prostírání, ubrusy, speciální a obyčejné talíře, hrnky a příbory. 

3. Servírování jídla 

Snažíme se vyjít vstříc klientům a zjišťujeme jejich přání, potřeby, možnosti i záliby. Samozřejmostí je možnost podávat speciálně upravená jídla, například podáváme jednotlivá sousta nebo mechanicky upravíme stravu.

Pokud je třeba dopravit jídlo na oddělení nebo na pokoj, snažíme se minimalizovat dobu čekání. Zároveň je podporujeme při spolupráci s přípravou jídla.

Věříme, že díky programu Bon appetit v domově pro seniory našim klientům více chutná a báječně si užívají společné stolování.

Nově jsme pro vás připravili virtuální prohlídku. Podívejte se, jak to v našem domově vypadá.

virtuální prohlídka domova pro seniory

Sledujte nás také na Facebooku >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..