Mezigenerační setkávání je přínosné pro obě strany

Mezigenerační setkávání funguje v našem domově díky dětské skupině, kterou provozujeme přímo v domově.

V zahraničí jsou podobné iniciativy známy, u nás spíše ještě ojediněle. Některé domovy důchodců spolupracují se školkami nebo dětskými skupinami. Kontakt dětí a seniorů přináší oboustranné výhody, mohou se toho od sebe navzájem hodně naučit a předat si trochu radosti.

V minulosti bylo zcela běžné, že více generací žilo v jednom domě. Babičky a dědečkové, když už nemohli pracovat, pomáhali s výchovou a děti stáří vnímaly jako běžnou součást života. Tento model už není příliš běžný, vytrácí se pochopení a sounáležitost mezi generacemi. Propojit seniory a děti se podařilo v našem Seniorcentru Pohoda, které se nachází v Teplicích.

V naší společnosti patří k nejzranitelnější skupině obyvatel děti a senioři. Co mají obě skupiny společného? Potřebu lásky, komunikace, pozornosti a péče o stránku tělesnou i duševní. Děti jsou na počátku života, poznávají svět.

Senioři mají kus života za sebou a mohou své zkušenosti předávat dál. Propojením obou skupin vzniká krásný projekt. Babičky a dědečkové mnohdy zapomenou na svoje neduhy a chmurné myšlenky. Děti naopak získají čas, kdy se jim někdo plně věnuje a předává jim své zkušenosti.

Jak spolupráce probíhá

Dětská skupina funguje přímo v našem domově. Vzájemné setkávání probíhá denně, a to i několikrát. Senioři a děti se společně věnují aktivitám jako například procvičování jemné motoriky nebo kognitivních funkcí, vyrábí, malují, skládají, zpívají, tančí, čtou a účastní se společných akcí.

Děti mají na seniory pozitivní vliv, najednou zapomenou na to, že je bolí klouby nebo mají nějaké fyzické omezení. Obrovský přínos je vidět na psychice. Duševní útrapy bývají často horší než ty tělesné. Ze zachmuřeného pána je najednou veselý a usměvavý dědeček, svět je veselejší. Někdy stačí jen pouhá přítomnost těch nejmenších.

Energie, kterou umí vlít děti do žil, je patrná na první pohled. Starší generace má opět pro co žít, zažívají pocit, že jsou užiteční a mají se o koho starat. Navíc mohou lépe porozumět mladší generaci. Naopak děti získají úctu ke stáří a jednou pro ně bude samozřejmé starším pomáhat. Projekt funguje skvěle a pokroky jsou vidět na obou stranách.

Sledujte nás také na facebooku >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..