Skupinové cvičení v bazénu

Každý, kdo trpí kloubními problémy, z vlastní zkušenosti ví, že pohyb ve vodě je mnohem snazší a méně bolestivější než na souši. Osobám s kloubním onemocněním či nadváhou se proto doporučuje plavání, aqua aerobic a další sporty probíhající ve vodě, která lidské tělo nadnáší a usnadňuje práci pohybovému aparátu. Tlaku vody rovněž využívá léčebná rehabilitační metoda, kterou je v lázeňských zařízeních možné nalézt pod názvem cvičení v bazénu.

Jak již bylo řečeno, při této proceduře je využíváno vztlaku vody, která nadnáší organismus a usnadňuje pohyb. V důsledku odporu vody také nedochází k žádným prudkým pohybům, zlepšuje se však celková kondice a svalová síla. Cvičení může mít podobu jednak individuální, ale také skupinovou.

Individuální cvičení se uplatňuje zejména u pacientů s velkými pohybovými obtížemi, v případě poúrazových stavů, po operacích kloubů, vhodné je dále pro neplavce, zrakově postižené či osoby s vážnějšími komplikacemi. Během procedury je klient pod stálým dozorem terapeuta, který je společně s ním v rehabilitačním bazénu a dohlíží na správné provedení cviků.

V případě skupinového cvičení se jedná o skupinky od 4 do 8 osob, na které dohlíží zkušený fyzioterapeut. Cviky jsou vybírány tak, aby byly procvičeny pohyby, které pacient na souši provést nemůže, nebo je provádí pouze s velkými obtížemi. Velice často jsou během cvičení využívány také nejrůznější pomůcky, například gumové míče, malé míčky, vesty, tyče, nadlehčovací nebo plovací desky.

Délka cvičení se pohybuje okolo 20 minut, po kterých může následovat ještě 10minutové individuální plavání. Cvičení v bazénu je vhodné pro vzhledem k malé hloubce bazénu, přibližně 140 cm, ji mohou absolvovat i neplavci.

Indikací této procedury jsou zejména onemocnění pohybového aparátu, kdy díky odporu vody dochází k posílení fyzické kondice a zlepšení pohybových funkcí těla.

Zdravotní Výhody Plavání pro Seniory:

  1. Šetrnost na klouby: Plavání je nízko-impactové cvičení, které minimalizuje zatížení kloubů a páteře. To je ideální pro seniory, kteří trpí artritidou nebo mají omezenou pohyblivost.
  2. Zlepšení srdce a cév: Pravidelné plavání posiluje srdce a zlepšuje oběhový systém, což může snížit riziko srdečních chorob a cévních onemocnění.
  3. Posílení svalů: Pohyb ve vodě aktivuje různé svalové skupiny, což pomáhá posilovat svaly a zlepšovat celkovou sílu těla.
  4. Zlepšení flexibility: Pružnost těla se zvyšuje díky rozmanitosti pohybů ve vodě, což snižuje riziko poranění a zlepšuje pohyblivost.
  5. Zklidnění mysli: Plavání má uklidňující účinek na mysl a pomáhá snižovat stres a úzkost.
  6. Kontrola hmotnosti: Pravidelný pohyb ve vodě může pomoci při udržení zdravé hmotnosti tím, že spaluje kalorie a zlepšuje metabolismus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..