Mozková mrtvice je strašákem pro starší lidi. Často přichází nečekaně a ze dne na den změní nemocnému i jeho rodině život. Nemusí to tak ale být vždy. Pokud mozkovou mrtvici rozeznáme včas a do 6 hodin bude poskytnuta lékařská pomoc, může se nemoc obejít bez trvalých následků. Jaké má mozková mrtvice příznaky a jak poznat mrtvici? To se dočtete v tomto článku.
Mozková mrtvice příznaky
Náhlou mozkovou příhodu poznáte podle tří hlavních znaků:
- náhlá porucha hybnosti končetin na jedné straně těla,
- pokles koutku na jedné straně úst
- nebo porucha řeči
- náhlé zhoršení vidění,
- zmatenost
- náhlé brnění končetin
Při jakémkoli z těchto příznaků je třeba okamžitě volat záchrannou službu. Čím dříve bude poskytnuta pomoc, tím je větší šance na úplné vyléčení. Po 6 hodinách od prvních příznaků se šance na úplné vyléčení rychle snižuje.
Mozková mrtvice – rizikové faktory
- Vysoký krevní tlak,
- cukrovka,
- poruchy srdečního rytmu,
- kouření,
- věk přes 70,
Náhlá mozková příhoda u mladých
To, že vám není nad 70 neznamená, že vás nemůže postihnout náhlá mozková příhoda. Stále častěji se mozková mrtvice objevuje i u mladých. Důvodem je neustálý pracovní stres a u žen dlouhodobě užívaná hormonální antikoncepce
Mozková mrtvice – příčiny
Nejčastěji je příčinou náhlé mozkové příhody krevní sraženina, která ucpe tepnu přivádějící kyslík do mozku. Méně často příčinou je krvácení do mozku způsobené prasklou cévou nebo tepnou. Pokud není rychle určena příčina a poskytnuta lékařská pomoc, dochází k nevratnému poškození mozku a doživotním následkům.
Jak postupovat při podezření na mrtvici?
- Požádejte dotyčného, ať se usměje, ukáže zuby nebo zapíská.
- Požádejte, aby postižený dal ruce před sebe dlaněmi dolů.
- Pokud něco z toho nezvládne a ruce mu padají dolů, volejte ihned rychlou záchrannou službu.
- Postiženého položte na záda, zakloňte mu hlavu, nikdy ji nepodkládejte polštářem, sledujte dýchání.
Život po prodělané mozkové mrtvici
I po prodělané mrtvici je možný návrat k běžnému životu. Pokud není poškození mozku velké, je třeba včas zahájit rehabilitaci, aby se mohl postižený vrátit k běžným činnostem a soběstačnosti.
V našem domově pro seniory věnujeme velkou péči rehabilitaci po mozkové příhodě a daří se nám s úspěchem zlepšovat zdravotní stav postižených a vracet je zpět do života. Pokud chcete vašim blízkým zajistit tu nejlepší péči po mozkové příhodě, domluvte si nezávaznou prohlídku, kde vám vše vysvětlíme a ukážeme.
Přečtě si příběhy našich klientek, jejichž stav se výrazně zlepšil díky rehabilitaci.
Klientka, která začala po mozkové mrtvici znovu chodit >>
Kuchařka, která po mozkové mrtvici znovu začala vařit >>