Parkinsonova choroba příznaky

parkinsonova choroba příznaky

Parkinsonova choroba příznaky, léčba a prevence.

Parkinsonova choroba může postihnout úplně každého. Vyskytuje se u všech lidských ras a národností. Nezávisle na životní úrovni, typu stravy nebo snad druhu zaměstnání. Jediným spolehlivým faktem je, že z 90% postihuje lidi starší 50 let.

Parkinsonova choroba – příznaky (první fáze)

Postižený člověk Parkinsonovou chorobou postupně začne ztrácet schopnost ovládat a koordinovat svůj pohyb. V části středního mozku zvané černá substance (substantia nigra) dojde k úbytku nervových buněk. Tyto buňky jsou významným producentem dopaminu, základní látkou umožňující přenos signálů mezi nervovými buňkami. Vývoj Parkinsonovy nemoci trvá měsíce až roky, a pokud není zahájena léčba, dochází po čase k úplné ztrátě hybnosti.

Dopředu nelze předvídat, koho toto onemocnění postihne. Není totiž stále vědecky dokázána jeho příčina. Průběh a příznaky Parkinsonovy nemoci jsou individuální u každého pacienta a projevují se tedy zcela odlišně.

Mezi první symptomy a k první fázi onemocnění Parkinsonovou chorobou patří nenápadné pocity ztuhlosti a těžkosti končetin, zpomalení chůze a zvýšená sekrece slin, potu a slz. Bohužel těmto příznakům většina nemocných nepřisuzuje valný význam. Dalšími projevy jsou pomalé nekoordinované pohyby, šouravá chůze v předklonu a obličej s minimální mimikou.

Parkinsonova choroba – příznaky (druhá fáze)

S nedostatkem dopaminu se posléze objevuje nejčastější příznak – třes. Třes začíná na jedné z horních končetin, pak i na druhé, postupuje po dolní čelisti, očních víčkách, čele a dolních končetinách. Z větší části se projevuje v klidu, při pohybu mizí. Tím to bohužel nekončí. Dále přichází porucha rovnováhy, pády, zácpa a porucha močení. Nastávají problémy s komunikací a těžkosti se psaním.

Častým příznakem Parkinsonovy nemoci jsou dále úzkosti, deprese, ztráta pozornosti, zmatenost, ztráta paměti, vše končící demencí.

Prevence

Bohužel žádná účinná prevence neexistuje. Máme však dostupné látky schopné zvýšit produkci dopaminu. Značným producentem dopaminu je vitamín B6, obsažený především v avokádu, banánech, bramborách, rybách a drůbeži. Dále jsou zde bylinky pozitivně ovlivňující funkci mozku jako mučenka, ženšen, ploštičník, kozlík lékařský a česnek.

Parkinsonova nemoc není prokazatelná žádným vyšetřením a jevící se příznaky mohou být specifické i pro jiná onemocnění.

Parkinsonova choroba se může výrazně zpomalit

Zatím není žádného prostředku jak tuto zákeřnou nemoc léčit. Lze ale značně zpomalit průběh nemoci a zajistit nemocným plnohodnotný život. Léčba se zahajuje léky, nasazenými podle intenzity příznaků. Většinou se podávají léky poskytující ochranu postiženým částem mozku a usnadňující vedení signálů. Nedílnou součástí léčby by také měla být spolupráce s fyzioterapeutem pro zachování svalové síly.

Ke zpomalení nemoci mohou přispět i různé potravinové doplňky. Např. vitamín B6, E a C. Koenzym Q10, výtažky z qinko biloby a rybí tuk.

Na konec snad jednu dobrou zprávu. Parkinsonova nemoc je sice onemocnění neléčitelné, ale ne smrtelné. Příčinou úmrtí pacientů s Parkinsnem bývají doprovodná onemocnění, nejčastěji pneumonie.

Život s nemocí

V našem domově pro seniory věnujeme velkou péči rehabilitaci a terapiím, které pomůžou výrazně zpomalit postup parkinsonovy nemoci. Pokud chcete vašim blízkým zajistit tu nejlepší péči, domluvte si nezávaznou prohlídku, kde vám vše vysvětlíme a ukážeme.

Přečtěte si příběhy našich klientek, jejichž stav se výrazně zlepšil díky rehabilitaci. Klientka, která začala po mozkové mrtvici znovu chodit >>Kuchařka, která po mozkové mrtvici znovu začala vařit >>

Sledujte nás také na Facebooku >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..